17 maja 2011

System - Podręcznik MG - Instalacje kosmiczne

Instalacje kosmiczne są wszelkimi konstrukcjami jakie mogą się unosić nad planetą i umożliwiać transport z powierzchni planety w kosmos i w kierunku przeciwnym. Powstają one w zależności od potrzeb i możliwości danej planety.
W wielu przypadkach, szczególnie dla planet,które nie są możliwe do eksploracji, a jedynie do eksploatacji (np. płaszcze gazwoych gigantów), są jedynymi elementami jakie umożliwiają długotrwałe przebywanie w pobliżu planet lub też pasów asteroidów.

Instalacje kosmiczne.
Można powiedzieć o kilku podstawowych typach instalacji kosmicznych (Terran) oraz podzielić je na dwie główne grupy.
Instalacje ruchome, mogące przemieszczać się z pomocą własnych silników poprzez przestrzeń pomiędzy planetami.
Instalacje statyczne, zwykle montowane na stałe, rzadko kiedy przenoszone z miejsca na miejsce.

Instalacje ruchome
Tutaj zakwalifikować możemy
bazy gwiezdne zaopatrzone we własny napęd. Schemat budowania takich baz zostanie przedstawiony w odpowiednim rozdziale.
kosmiczne fabryki i ekstraktory - zwykle poruszające się na skutek dołączenia do nich dużych silników lub nawet oddzielnych statków transportowych. Takie konstrukcje mogą osiadać na powierzchniach niewielkich asteroidów i prowadzić aktywne wydobycie i obróbkę wydobywanych materiałów. Szybkość poruszania takich konstrukcji jest niezbyt duża jednak ze względu na przeznaczenie mogą byś tak przykuwane do powierzchni asteroidów jak i unosić się na orbitach geostacjonarnych nad powierzchniami planet, których warunki nei zezwalają na eksporację i zamieszkanie, ale urządzenia takiej ruchomej fabryki umożliwiają pobieranie minerałów z ich powierzchni. Zwykle takie konstrukcje posiadają własne fabryki nanitów, które są podstawą umożliwiającą prace na niedostepnych terenach.


Instalacje statyczne

Ekstraktory - duże, bogate w złoża i zasoby asteroidy obudowywane, są potężnymi konstrukcjami umożliwiającymi szybkie i bezpieczne wydobycie. Konstrukcje te czasem wyposażone zostają w generatory grawitacji w celu zapewnienia minimum konmfortu zamieszkujacym go ludziom - o ile ci w ogóle tam mieszkają.  Wiele z takich ekstraktorów to budowle sterowane całkowicie zdalnie lub z pomocą przeznaczonych do tego sztucznych inteligencji gdzie ludzie są co najwyżej spotykani w przypadkach gdy sztuczne mózgi nie mogą sobie poradzić z zaistniałymi sytuacjami. Ze względu na obecność Zergów zdarza się czasem, iż zarządzane przez sztuczne inteligencje ekstraktory zamieniają się w mrowiska.
Ekstraktor po wyprodukowaniu (przeróbce) wydobytych materiałów wysyła je w przestrzeń dookoła siebie gdzie tak przygotowane paczki przekazywane są do dalszej obróbki przez statki transportowe (w ładowniach), pchacze(jak nazwa wskazuje, paczki sa przepychane niczym ogromnymi spychaczami) lub holowniki (tu odwrotność pchaczy, paczki są łączone i holowane). W wielu wypadkach i przy b.dużych transportach do przygotowanych do obróbki materiałów przypinane są samodzielne silniki ze zbiornikami, sterowane z dobudowywanych sterówek i przeciągane w miejsce przeznaczenia.


Windy kosmiczne - na planetach, gdzie grawitacja nie jest zbyt duża zaś dostęp do energii dosyć łatwy (w niewielkiej odległości od słońca danego układu) budowane sa gigantyczne windy umożliwiające transport z i na powierzchnię planet tak materiałów jak i ludzi. Technologia zapewniła produkcje materiałów które pomimo ogromnego ciężaru i przenoszonych naprężeń nie ulegają zniszczeniu. Oczywiście szczyt windy utrzymywany jest na orbitach geostacjonarnych.
Koszt transportu z użyciem wind jest kilkakrotnie niższy niż statkami mającymi możliwość lądowania na planetach. Ze względu na swoją konstrukcję i znaczenie strategiczne stanowią także silne punkty obrony planety. Wiele z wind spiętych jest z dużymi stacjami gwiezdnymi oraz fabrykami i przetwórniami (wiele z najnowszych technologii wymaga niskich temperatur, braku grawitacji, niemal idealnego braku atmosfery).
Kilka z planet eksploatowanych rabunkowo  (wiedzie w tym prym Kombinat Kel-Moiriani ) ma nawet po kilka-kilkanaście wind na swoich powierzchniach, tak aby łatwo i szybko można było odtransportować dobra w kosmos.

Akceleratory masowe - zwykle także spotykane na planetach gdzie jest bardzo słaba grawitacja (i najlepiej) nie ma atmosfery. Akceleratory umożliwiają wyrzucenie w przestrzeń kosmiczną dużych partii materiału przechwytywanego później przez przystosowane do takich działań statki. Nie jest możliwy dzięki tym urządzeniom transport ludzi. Waga wyrzuconego materiału zależy od mocy akceleratora i grawitacji planety, Może się wahać od kilku do kilkuset ton jednorazowo. Ze względu na swoją moc największe bazy gwiezdne mogą być wyposażone w takie urządzenia i dzięki nim bombardować powierzchnię planet.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Tu możesz wstawić swój komentarz