17 marca 2011

Kryształy Czasu - Czas Bohaterów nadchodzi!


Kryształy Czasu - matka polskich systemów rpg jednak żyje! Portal poświęcony systemowi ostatnimi czasy jest bardzo aktywny. Przyczyn jest kilka - autor nosi się z reedycją systemu, fani zaś chcą stworzyć własny setting. I należy przyznać, że poza krótkim okresami ciszy na portalu dużo się dzieje.
Ostatnio pojawiły się konwersję opowiadań, dużo nowych tekstów, opracowania własne (w tym świetne mapy), odbyła się jedna edycja konkursu na scenariusz, druga jest w trakcie (można jeszcze brać udział), wypełniony po brzegi bestiariusz...
Oczywiście na stronie można znaleźć dużo świetnych rysunków Jarosława Musiała (jeden macie obok, moja ulubiona rasa na Orchii - Malauk).

Wielu może zaskoczy wieść iż portal i jego członkowie (wśród nich oczywiście piszący tę notkę) nosi się z zamiarem utworzenia settingu. Zamierzamy przesunąć istniejący świat Orchii o kilkaset lat w przód - tak aby nasze materiały nie kolidowały (lub przestały kolidować) z oryginalną wersją systemu oraz żeby nie okazało się - w razie reedycji systemu, że są po prostu niepotrzebne lub niezgodne z tym co przedstawi autor. Chcemy uzyskać świat spójny logicznie oraz łatwy do użycia w przygodach. Orchia w pierwotnej wersji jest, oględnie mówiąc, nienajlepsza.
Podstawowym pomysłem jest usunięcie,albo odsunięcie w cień Katana i jego nie mających sensu armii. Na zgliszczach imperium orków powstają nowe państwa. Dzięki czemu można będzie wprowadzić dużą różnorodność do świata kryształów - różnorodność, której mu teraz brakuje.
W tej chwili użytkownicy portalu powoli deklarują się w jakim stopniu będą uczestniczyć w projekcie. Do końca marca powinniśmy wyklarować zespoły zadaniowe oraz wyznaczyć im cele. Najważniejszym zadaniem będzie opracowanie spójnej, jednolitej wizji przedstawionego świata, przyczyn takiego a nie innego stanu rzeczy i skutków jakie to za sobą pociągnie.

Powodów powstania pomysłu na setting jest kilka, najważniejsze to
- aktualna wersja świata jest niezwykle kamienna, czarno-biała i jakiekolwiek zmiany, nawet drobne, pociągają za sobą lawinę nielogiczności miażdżącą wszystko na swojej drodze 
-niezwykle odporna na sugestię i zmiany świata postawa autora, co spowodowało duże niezadowolenie fanów - właściwie fanatycznych, którzy kryształów nie porzucili mimo rzuceniu poza margines polskiego RPG.
- brak możliwości wykorzystania świata w przygodach, w efekcie gracze podróżują po niemal pustej mapie zaś MG wprowadzają masę wytrychów by tylko Katan, jego armia i wiele innych bezsensów nie wyskoczyły zza krzaka
- nakierowania świata na bohaterów graczy, ponieważ aktualna wersja tego nie robi

Dlaczego akurat Czas Bohaterów? :) - jest to nazwa jaką ja bym widział dla tego projektu :). Oczywiście jest kilka innych. Aktualnie o pomyśle mówimy PROJEKT.

W miarę postępów o projekcie będę wrzucał notki na jego temat.

link do strony:
http://www.krysztalyczasu.pl/news.php

3 komentarze:

 1. Jako fan KCtów, ze smutkiem dostrzegam, że na stronie jest wiele materiałów pochodzących z podręcznika wydanego przez Wydawnictwo MAG. Np. nudne jak flaki z olejem pierdoły o rasach, zamiast czystej esencji, która ukazała się w piśmie Magia i Miecz.

  Nie mniej jako fan KCtów popieram inicjatywę, ubolewając, że strona idzie na zgniłe kompromisy.

  OdpowiedzUsuń
 2. Głównym problemem materiałów z KC jest ich ... brak. Niestety, Szyndler fajne tworzył tabelki i miał dużo innych dobrych pomysłów, ale esencja - jak to napisałeś - jest często bardzo ograniczona i po prostu wtórna. Opisy ras niestety wpisują się w ten schemat

  Nie znaczy oczywiście, że to co zwierał podręcznik jest lepsze :], osobiście nigdy z niego nie skorzystałem, zaś obecność tych materiałów na portalu mi nie przeszkadza.
  Ale taka 'Historia' - by podręcznik, to już jest nawet dla mnie za dużo :)

  OdpowiedzUsuń
 3. "W miarę postępów o projekcie będę wrzucał notki na jego temat."

  Czekam z niecierpliwością - ciekawi mnie jak to będzie wyglądać w praktyce :).

  Pozdrawiam,
  Skryba.

  OdpowiedzUsuń

Tu możesz wstawić swój komentarz