20 września 2012

Kryształy Czasu - Reedycja

Do stworzenia tego wpisu przyczyniło się kolejne pojawienie się A.Szyndlera na forum Kryształów Czasu w którym kolejny raz zapowiada reedycję najpierwszego polskiego systemu RPG.
Taki powrót jest ciekawym wyzwaniem dla ich twórcy. Muszą sprostać oczekiwaniom fanów mających nadzieję , że system nie stanie się całkowitym przeciwieństwem tego do czego się przyzwyczaili przez lata grania i jednocześnie zachęcić nowych graczy do sięgnięcia po zaproponowane rozwiązania.


Artur Szyndler, namówiony po części przez użytkowników forum KC-tów na to, aby podjął się mozolnej pracy jaką jest przejrzenie posiadanych materiałów i reedycja systemu, próbuje podołać zadaniu. Wiemy już, że w planach jest książka opierająca się o świat Orchii. Według słów autora objętościowo rozrosła się do dwóch tomów. Stanowić może ciekawe uzupełnienie settingu pozbawionego logicznego opisu rządzących Orchią praw. Jednak czy tak się stanie dowiemy się dopiero jak książka zagości na półkach księgarni. Czego osobiście życzę Arturowi Szyndlerowi. Nic tak nie cieszy jak własna twórczość.
Drugim elementem jest reedycja systemu. Wedle aktualnych standardów Kryształy Czasu posiadającego rozwiązania uważane za starożytne dla RPG, tak pod względami mechaniki jak i świata. Pierwszy ze wspomnianych elementów został rozbuchany w niektórych przypadkach do granic absurdu, a jednocześnie drugi został niemal całkowicie w systemie pominięty. W efekcie gracze oraz MG musieli zwykle domyślać się co autor miał na myśli. Patrząc na to z pewnym dystansem mamy: szczątkowy opis świata i gigantyczną mechanikę. Wygląda to jak typowy heartbreaker,  autorka RPG, która nie powinna wyjść poza fazę „pokaże ją kolegom i pogram z nimi”. Btw. polecam zajrzeć do Karnawału blogowego dotyczącego właśnie autorek.
Nie dalej jak dzień temu na forum kryształów pojawił się wpis Artura Szyndlera, iż liczy na pomoc osób związanych z forum, a właściwie tych które tam jeszcze cokolwiek piszą. Pomoc ta miałaby na celu ocenę nowego wydania systemu, testy na sesjach, możliwość wpływu na ostateczny kształt wydawanego systemu. Gdyby taka oferta wyszła od twórcy kryształów jakiś rok temu podejrzewam, że pod jego wpisem pojawiło by się co najmniej kilkanaście chętnych osób, które za darmo poświęciły by swój czas, aby poprawić niedoróbki systemu. Zapał fanów do kontaktu z autorem został jednak skutecznie zlikwidowany przez samego zainteresowanego notorycznym ignorowaniem głosów wytykających oczywiste niedoróbki systemu. Uważanie się za nieomylną wyrocznię powoduje, że  z czasem jest się narażonym na ostracyzm. Zasłużony w takim wypadku.  Teraz wątek ten otrzymał zaledwie trzy, niezbyt radosne komentarze oceniające. Niestety zapowiada się na to , że system nie zmieni się mechanicznie. Będzie duże cyferek i przeliczeń. Pojawią się nowe profesje oraz wiadro czarów. Jedynie jest szansa że świat, częściowo dzięki książce, nabierze szczegółów.
Wydaje mi się, że forum zachowało się inaczej niż oczekiwał A. Szyndler. Nie ma zachwytów nad tym, że autor wpadł na forum, nie ma dziesiątek wpisów pod prośbą o współpracę. Wcześniejsze zachowanie autora spowodowało wypalenie się zapału u fanów do współtworzenia KC. Teraz najpopularniejszymi działami strony nie są te dotyczące bezpośrednio systemu, ale granie przez forum. I to nie koniecznie w KC.

Jak będzie z systemem przekonamy się gdy trafi do księgarń. Jeśli trafi kiedykolwiek. Wydanie systemu po to żeby był  nie jest najlepszym pomysłem. Tym bardziej, że odbiór dzieła może wywołać lawinę krytyki związaną z nie przemyśleniem podstawowych elementów systemu i nie dostosowania ich do aktualnego zapotrzebowania osób zainteresowanych RPG.

p.s.
Poprawiłem drobne błędy w tekście i jeden poważny dot. mechanik - ta nie zmienia się!
p.s.
Jeśli jednak jesteś tą osobą która chce pomóc w powstaniu nowej wersji KC zajrzyj pod ten link

http://www.krysztalyczasu.pl/forum/viewthread.php?thread_id=601

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Tu możesz wstawić swój komentarz