03 stycznia 2011

Wprowadzenie do systemu

Spójny podręcznik do gry powstanie jak stwierdzę, iż 
 ilość wpisów jest wystarczająca do jego złożenia, czyli 
po prezentacji mechaniki, tworzeniu bohaterów, podstawowym rysem świata i występujących zależności.
W ramach bloga umieszczę także opisy proponowanych, a nie znanych w grze komputerowej, rozwiązań jak organizacje, rządy planetarne czy specyficzne technologie niekoniecznie spójne z tymi jakie spotka się w grze komputerowej. Moim celem nie jest tylko opisanie już istniejącego świata, a utworzenie dla niego nowych jego elementów, potrzebnych do rozgrywki RPG. Nie znaczy to, że nie będę opierał się na ogólniedostępnych materiałach - dodatkowym źródłem informacji o świecie Strefy Zero będą teksty tłumaczone ze StarcraftWiki i dostosowywane do mojej wizji świata.Podstawowy już posiadam – z niego powstają pierwsze wpisy na blogu. Zajmę się w nich mechaniką systemu, wprost wprowadzając tworzenie bohatera (na razie Terran, później Protosów i w ostateczności Zergów), częściowy rys świata, opisy technologii.

Czas gry
Ze względu na stopień rozbudowania świata zależy to tylko od MG. Czy to będzie tuż przed inwazją i gracze będą dopiero dowiadywali się podczas przygód co stało się na zniszczonej kolonii, czy też już po tym wydarzeniu. Oczywiście trzeba będzie dostosować elementy technologiczne świata i historii. Ciekawą opcją byłoby rozpoczęcie rozgrywki zaraz po pierwszym lądowaniu lotów skazańców na planetach i próbach przeżycia w niesprzyjających warunkach. 
Ale jak już pisałem - wola MG i graczy (nie zapominajmy o nich. Lepiej nie robić przygód tylko na froncie, w wirze walki, ponieważ można łatwo znudzić się tym elementem świata jeśli będzie się on przewijał przez wszystkie przygody. Chyba że macie umiejętności pisania przygód niczym scenarzyści 'Kompani Braci'. Ograniczenie do jednego typu przygód zabije możliwość nieskrępowanej eksploracji świata, poznawania dziwnych lokacji, stąpania po nieeksplorowancyh planetach.

Sposób gry
Ze względu na przyjęte przeze mnie założenia świat i rozgrywka, są dosyć mocno zabójcze dla lekkomyślnych graczy. Część technologii (sztuczne inteligencje, nanotechnologie itp) i rozwiązań dla nich zaproponowanych opiera się na pomysłach i opisach dostępnych w książkach, które często są dla mnie źródłem inspiracji. Przyjmując duży stopień realności świata nie ma więc nagłych zwrotów statków kosmicznych, dźwięków w próżni i morderczo szybkich akceleracji. Oczywiście kilka elementów wymyka się opisowi (jak chociaż PSI czy technologie Protosów), ale wszystko jest lekko podlane realistycznym sosem.

Kostki
Zwykle wystarczy k10. Jedna kość na jednego uczestnika rozgrywki, w niektórych sytuacjach k6, ale k10 jest podstawą. Wykonuje się nią ponad 90% występujących testów.

Mechanika
Jest szybka, łatwa i po pierwszym przeczytaniu zrozumiesz ją. Walka jest zabójcza, ale to już wiesz.Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Tu możesz wstawić swój komentarz